The Macrovip MV-B450 motherboard is a powerful and versatile foundation for your computer, designed for high performance. It supports the latest AMD Ryzen processors from the 5000, 5000G, 4000G, and 3000 series and accommodates ultra-fast memory up to 64 GB of DDR4 3200 MHz. For storage, it offers flexibility with M.2 and SATA and utilizes integrated CPU graphics. The Micro ATX model comes with full connectivity (HDMI, VGA, USB 3.2 Gen1, Gigabit LAN, and 5.1 audio) and PCIe slots, ensuring excellent expandability for the future.
Share
| Model | MV-B450 |
|---|---|
| Socket | AM4 |
| Chipset | AMD B450 |
| Suporte de Memória | 2 Slots |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Frequency | 2133MHz, 2400MHz, 2933MHz, 3200MHz, 2666MHz |
| Capacidade máx. de RAM | 64 GB |
| Gráficos | Only if the CPU has integrated graphics. |
| Storage slots | M.2 NVMe, SATA 3.0 |
| Storage Specifications | 4 x SATA 3.0, 1 x M.2 NVMe |
| Connectors | 3.5mm Audio, HDMI, PS/2, RJ45, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1, VGA |
| I/O Specifications |
1 x HDMI, 1 x VGA, 4 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 2.0, 1 x RJ45, 1 x PS/2 Mouse, 1 x PS/2 Keyboard, 3 in 1 Audio Port |
| Processor | AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 4000G Series, AMD Ryzen 5000 Series, AMD Ryzen 5000G Series |
| Audio | 5.1 Channel HD Audio |
| LAN | Realtek 100 / 1000 Mbps |
| Internet Connection | 1 x M.2 slot for Wi-Fi module (not included), 1000M Gigabit Ethernet, 100M Ethernet |
| Fator de forma | Micro ATX |
| Expansion slots | PCI Express Gen 3.0 X1, PCI Express Gen 3.0 X16 |
| Expansion Slot Specifications | 1 x PCI Express 3 X16, 1 x PCI Express 3 X1 |
| Includes | CD Driver, I/O Shield, SATA cables, User Guide |
| Features | Integrated fTPM chip |