The Macrovip GT 730 V2 is a low-profile graphics card, ideal for compact cases. Equipped with 4GB of DDR3 VRAM and a 700 MHz clock speed, it offers satisfactory performance for everyday tasks and casual gaming.
Share
| Weight | 300 g |
|---|---|
| Dimensions | 155 × 225 × 52 mm |
| Model | MV-GT730LP4GD3V2 |
| Memory interface | 128 bits |
| GPU | GeForce GT 730 |
| VRAM | 4GB |
| VRAM type | DDR3 |
| Core clock | Base: 700 MHz |
| DirectX | 12 (11.0) |
| OpenGL | 4.4 |
| Connectors | DVI, HDMI, VGA |
| PCI Express | PCI Express 2.0 |
| Recommended PSU | 300W |