Introducing the Macrovip nanoBOX K1 Mini PC, the new era of ultra-compact computing that doesn’t compromise on power. Unlike any other, this Mini PC raises the bar for performance and versatility, offering a high-end work and entertainment experience, all in an incredibly small design.
Share
Intel® Core Inside™ | Supports up to 2TB • 64GB RAM. SSD and RAM not included.

The Macrovip nanoBOX K1 Mini PC revolutionizes the way you work and play, offering all the power of a desktop in an incredibly compact form factor.
The nanoBOX K1 is available with an Intel® Core 5 210H processor. It reaches clock speeds of up to 4.80 GHz with 8 cores and 12 threads.
Designed to fit seamlessly into any environment, whether above or below your desk, or even discreetly mounted behind your monitor.¹
The nanoBOX K1 supports three simultaneous displays via HDMI, DisplayPort, and USB-C DP, allowing you to expand your workspace for unprecedented productivity.
HDMI 2.0 supports 4K resolution at 60Hz, while DisplayPort 2.0 raises the bar to an incredible 8K at 60Hz, ensuring crisp images and impeccable detail in your projects and entertainment.
With the Macrovip nanoBOX K1 Mini PC, you experience the next generation of wireless connectivity. Equipped with Wi-Fi 6 (802.11ax) technology.
Faster and more stable Wi-Fi connectivity, even during data-intensive tasks such as streaming 8K movies, online gaming, transferring large files to the cloud, or working from home.
¹ Does not include all mounts in the box.
² Compared to WiFi 5. Actual speeds and capabilities depend on your internet provider, network conditions, connected device, local regulations, and environmental factors. Additional routers may be required for full coverage.
| Weight | 1400 g |
|---|---|
| Dimensions | 175 × 175 × 115 mm |
| Processor | Intel® Core 5 210H |
| GPU | Intel® Graphics |
| Color | Black |
| Memory | Not included |
| Memory Frequency | 3200MHz |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Format | SODIMM |
| Suporte de Memória | 2 Slots |
| Capacidade máx. de RAM | 64 GB |
| Storage | Not included |
| SSD type | M.2 NVMe PCIe Gen 4 |
| Expansion slots | 2 x Slot M.2 2280 |
| Connectors | DisplayPort, HDMI, RJ45, USB 3.2 Gen2, USB-C |
| Connector specifications | USB-C, 2 USB 3.0, Audio, 1 x HDMI, 1 x displayPort, Ethernet Gigabit 10/100/1000 Mbps via RJ45, 4 x USB 3.0 |
| Wireless connectivity | Bluetooth 5.2 |
| Internet Connection | 1000M Gigabit Ethernet, WiFi 6 |
| Operating System | Windows 11 (Evaluation) |
| Power Supply | 100 – 240V | 50 – 60Hz |
| Power | 19V/6.3A |
| Mini PC dimentions | 128 x 128 x 37 mm |
| Includes | HDMI Cable, Power Supply, Screws, User Guide, VESA Mount |