The Macrovip GeForce G210 is the ideal graphics card for anyone looking for an affordable upgrade for everyday use. With 1 GB of DDR3 memory, it delivers solid performance for web browsing, streaming, and office tasks, without breaking the bank. Its 589 MHz clock speed and 64-bit interface ensure smooth, efficient performance for everyday tasks.
Share
| Weight | 325 g |
|---|---|
| Dimensions | 272 × 55 × 167 mm |
| Model | MV-G210LP1GD3 |
| Memory interface | 64 bits |
| GPU | GeForce G210 |
| VRAM | 1GB |
| VRAM type | DDR3 |
| Core clock | Base: 589 MHz |
| DirectX | 10.1 |
| OpenGL | 3.1 |
| Connectors | DVI, HDMI, VGA |
| PCI Express | PCI Express 2.0 |
| Recommended PSU | 300W |